Aktualitātes

Maksātnespējas situācija Eiropā joprojām saspringta.

    
     Rietumeiropā un Skandināvijas valstīs, korporatīvo maksātnespējas gadījumu skaits 2012.gadā ir pieaudzis tikai nedaudz, par 2,6% salīdzinājumā ar 2011.gadu. Bet Centrālajā un Austrumeiropā diemžēl straujš kāpums. Latvijas rādītāji ir kā vidēji Eiropā, bet sliktāki nekā Lietuvā un Igaunijā.


     Ikgadējo pētījumu par maksātnespējas situāciju Eiropā veicis „Verband der Vereine Creditreform” Vācijā, secinot, ka situācija Eiropā joprojām ir saspringta. Lai gan vairākās  valstīs novērotas pozitīvas tendences ar maksātnespējas gadījumu skaita samazināšanos, ir arī daži neprognozēti pārsteigumi.
 
     Rietumeiropā un Skandināvijas valstīs, korporatīvo maksātnespējas gadījumu skaits pieaudzis par 2,6%, savukārt Centrālajā un Austrumeiropā tas ir palielinājies daudz straujāk – par 13,6% salīdzinājumā ar 2011.gadu. Rekordliels maksātnespējas gadījumu skaits – 36 274 gadījumi – novērots Ungārijā, bet straujš kāpums arī Bulgārijā un visjaunākajā Eiropas Savienības valstī Horvātijā. Gada laikā būtiski palielinājies maksātnespējas gadījumu skaits arī  tā dēvētajās „krīzes valstīs” – Itālijā par 13,5%, Spānijā – 32% un Portugālē – 41,6%. Neprognozēti augsts ir arī Nīderlandes maksātnespējas gadījumu skaita pieaugums par 19,4%. Nīderlandes situācija ir brīdinājums citām valstīm, jo tendences ir pazīstamas – nekustamo īpašumu cenu kritums novājinājis ekonomiku un palielinājis bankrotu skaitu. Tagad notiek pielāgošanās jaunajai situācijai, kas var prasīt vairākus gadus, tāpēc arī maksātnespējas gadījumu skaits diez vai samazināsies tuvākajā nākotnē.

     Tomēr ir arī pozitīvas tendences, un 2012.gadā samazinājušies maksātnespējas gadījumi, piemēram, Vācijā, Francijā, Lielbritānijā, Dānijā, bet vislielākais kritums – 12,4% bijis Norvēģijā. Pētījumā secināts, ka arī ASV situācija ir būtiski uzlabojusies, kas finansiālās krīzes laikā no 28300 gadījumiem 2007.gadā uzkāpa līdz 60800 gadījumiem 2009 gadā, bet pēc tam katru gadu novērots skaita samazinājums līdz nedaudz vairāk kā 40000 gadījumiem 2012.gadā.

    Pētījuma rezultāti atklāj, ka vairāk nekā 2/3 korporatīvo maksātnespējas gadījumu Rietumeiropā bijuši tirdzniecības un pakalpojumu nozarēs. Liels maksātnespējas gadījumu skaits konstatēts arī būvniecības un ražošanas nozarēs. Līdzīga situācija ir arī Centrālajā un Austrumeiropā, kurā puse no maksātnespējas gadījumiem ir tirdzniecības un ēdināšanas nozarēs, bet  pārējie lielākoties pakalpojumu sfērā, būvniecībā un ražošanā.

      Viens no galvenajiem ieteikumiem jebkuram uzņēmējam pēc pētījuma rezultātiem ir rūpīgi iepazīt un novērtēt sava potenciālā un esošā sadarbības partnera darbību un finansiālo situāciju, lai savlaicīgi spētu izvairīties no nepatīkamajiem parādu piedziņas un tiesvedības procesiem. Šādu iespēju nodrošina Creditreform Grupas uzņēmumi visā Eiropā, kuru pamatdarbības galvenie virzieni ir uzņēmumu maksātspējas un kredītrisku vērtēšana, kā arī kreditoru interešu pārstāvība piedziņas procesos.